Разлика помеѓу преработките на „Едвард Кенеди“

Додадени 60 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
(+ photo grave)
[[Податотека:Ted Kennedy, official photo portrait crop.jpg|thumb|220px180px|Едвард Кенеди]]
[[FileПодатотека:EMKGrave1.JPG|thumb|220px180px|Гробот на Едвард Кенеди]]
 
'''Едвард Мур "Тед" Кенеди''' ([[22 февруари]], [[1932]] - [[25 август]], [[2009]]) бил американски сенатор од [[Масачусетс]] и член на Демократската партија. Од ноември 1962 до неговата смрт, Кенеди извршил девет мандати во Сенатот. Според времетрањето на неговата сенаторска кариера тој е трет по ред сенатор во историјата на САД. Тој бил најпознат по неговата искреност и ефикасност како сенатор. Долго време бил најистакнатиот член на семејството Кенеди. Тој бил син на [[Џосеф Кенеди]], најмлад брат на [[претседател]]от [[Џон Кенеди]] и на сенаторот [[Роберт Кенеди]] (двајцата жртви на [[атентат]]и) и татко на [[конгресмен]]от [[Патрик Кенеди]].