Разлика помеѓу преработките на „Меркосур“

Нема измена во големината ,  пред 11 година
с
Бот менува: Јуни -> јуни, Декември -> декември
с (Бот Додава: id:Mercosur)
с (Бот менува: Јуни -> јуни, Декември -> декември)
Почетоците на Меркосур можат да се лоцираат во [[1985]] година кога претседателите на [[Аргентина]] и [[Бразил]] ја потпишуваат програмата за економска соработка помеѓу Бразил и Аргентина.
 
Во моментов [[Боливија]], [[Чиле]], [[Колумбија]], [[Еквадор]] и [[Перу]] имаат статус на придружни членки. [[Венецуела]] го потпиша пристапниот договор во Јунијуни 2006, но пред да стане полноправна членка, влезо мора да биде ратификуван од парламентите на [[Парагвај]] и Бразил.
 
==Имплементација==
Развојот на Меркосур беше значително ослабен со колапсот на Аргентинската економија во 2001 и заради константните конфликти помеѓу останатите земји членки на организацијата. Слободното движење на луѓе и добра е често мета на контраверзни случки, како што на пример унилатерално Аргентина наплаќа по 5 пезоси за луѓето да транзитираат низ нејзината територија.
 
Во Декемвридекември 2004, со потпишувањето на договорот на [[Андиска заедница|Андиската заедница]] за Трговија, овој блок односно заедница е составен од 263 милиони луѓе кои во комбинација даваат [[Бруто домашен производ]] од повеќе од 2.42 трилиони долари секоја година мерено според [[Светска Банка|Светската Банка]]. Со ова Меркусор станува петта најголема економска сила во светот.
 
==Договори со останати страни==
941.847

уредувања