Разлика помеѓу преработките на „Денис Мењшов“

Додадени 13 бајти ,  пред 11 година
с
c
с (c)
с (c)
'''Денис Николаевич Менчов''' ([[руски]]: Денис Николаевич Меньшов) (роден на [[25 јануари]] [[1978]] во [[Орел]]) е [[Русија|руски]] велосипедист. Како професионалец се натпреварува од 2000 година. Според главната поделба во велсипедизмот, тој е познат како специјалист за брдски етапи. Во својата кариера има остварено неколку значајни победи, како што се двете победи на [[Вуелта Еспања|Трката околу Шпанија]] (во 2005 и 2007) и победата на [[Џиро ди Италија|Трката околу Италија]] во 2009. Најдобар пласман на [[Тур де Франс|Трката околу Франција]] (''Tour de France'') му е четвртото место во 2008.
 
Од 2000 до 2004, Менчов настапуваше за шпанскиот клуб [[Банесто]], а од 2005 натспауванастапува за холандскиот клуб [[Рабобанк]].
 
== Надворешни врски ==