Разлика помеѓу преработките на „Бхагавата-пурана“

Одземени 576 бајти ,  пред 11 година
Пренасочување кон Шримад-Бхагаватам
(Креирана страница со: Шримад Бхагаватам е ведски спис кој спаѓа во Пураните, запишан на санскрит пред неколк...)
 
(Пренасочување кон Шримад-Бхагаватам)
#ПРЕНАСОЧУВАЊЕ [[Шримад-Бхагаватам]]
Шримад Бхагаватам е ведски спис кој спаѓа во Пураните, запишан на санскрит пред неколку илјади години а содржи 18000 стихови.Во него се наоѓа суштината на целото Ведско учење кое е воглавно опишано преку разни алегории и приказни со моќна духовна порака.Секој што ќе го простудира до крај добива искуствено знаење со кое станува потполно свесен за Бога.