Разлика помеѓу преработките на „Иван Иванович Шишкин“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Image:Shishkin.jpg|thumb|right|200px|Портрет на Иван Шишкин од сликарот [[Иван Николаевич Крамској]], 1880 год.]]
 
'''Иван Иванович Шишкин''', [[1832]]–[[1898]]) е [[Русија|руски]] [[сликар]] на [[пејзаж|пејзажи]]. Учел 4 години во [[Московско училиште за сликарство, скулптура и архитектура|Московското училиште за сликарство, скулптура и архитектура]], а потоа ја посетувал [[Империјална академија на уметностите|Империјалната академија на уметностите]] во [[Санкт Бетербург]] во периодот од [[1856]] до [[1860]] год. каде дипломирал со највисоки почести и златен [[медал]]. По пет години Шишкин станува член на Академијата, а опдоцна и [[професор]]. Истовремено водел и часови по [[пејзажно сликарство|сликање на мејзажипејзажи]] во Вишата уметничка школа.
 
[[Image:Brodskizabel.jpg|thumb|300px|left|''Бродски забел'', И.И. Шишкин, 1898 год.]]