Лагуна Брава: Разлика помеѓу преработките

Додадени 76 бајти ,  пред 13 години
с
Бот менува: cite web -> цитирана веб страница, Category -> Категорија
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(-)
с (Бот менува: cite web -> цитирана веб страница, Category -> Категорија)
| cities =
}}
'''Лагуна Брава''' ''([[шпански]]: Laguna Brava или Yolnabaj)'' е [[карстно езеро]] во [[Гватемала]]. Се наоѓа во општината [[Нентон]], во близина на границата со [[Мексико]]. Езерото се напојаву со неколки потоци кои се влеваат исклучиво преку пад, односно како [[водопад]]и.<ref>{{citeцитирана webвеб страница |url=http://lagunabrava.org/ |title=Laguna Brava - A jewel of a lake in Guatemala |accessmonthday= |accessyear=2008 |author= |date= |work= |publisher=Friends of Laguna Brava }}</ref>
 
Околината околу езерото во почетокот на [[19 век]] била населена со [[маи|мајански заедници]] од народот [[Чух]].<ref name="OHCHR">{{citeцитирана webвеб страница
|url=http://www.oacnudh.org.gt/documentos/publicaciones/guia%20convenio%20169.pdf
|title=Guía para la aplicación Judicial: Los derechos de los Pueblos Indígenas en el Convenio 169 de la OIT
 
 
[[CategoryКатегорија:Езера во Гватемала]]
[[Категорија:Карстни езера]]
[[en:Laguna Brava]]
941.847

уредувања