Разлика помеѓу преработките на „Пјерлуиџи Колина“

којак = коџак
(+ средување)
(којак = коџак)
За три години тој судел во највисокиот ранг на регионални натревари, и некои странски натпревари. Во [[1988]] година постигнал напредок побрз од нормалниот, и судел во националната третата лига Серија Ц1 и Серија Ц2. За три сезони почнал да суди во повиските Серија Б и Серија А натпревари.
 
Во меѓувреме фатил [[алопеција]], што резултирало со целосно губење на неговата коса. Колина станал келав и го доби прекарот КојакКоџак.
 
Во [[1995]] година откако имаше судено на 43 Серија А натпревари беше пласиран на листата со судии на [[ФИФА]], со што му беа доделена за судење 5 натпревари на [[Олимписки игри|Олимписките Игри]] во [[1996]] година, вклучувајќи го и финалето меѓу [[Нигерија]] и [[Аргентина]]. Судеше во финалето во Лигата на Шампионите во [[1999]] година меѓу [[Баерн Минхен]] и [[Манчестер Јунајтед]], кој е најзапаметениот меч поради столчињата на крајот на мечот и лавовските 'ржења.
Можеби еден од најголемите обележја на кариерата на Колина беше скандалот на Серија А кога [[Јувентус]] беше испратен во втората лига.
 
Колина е главна фигура во популарната видео игра [[Pro Evolution Soccer 3]] и [[Pro Evolution Soccer 4]] (заедно со Франческо Тоти и Тјери Анри). Исто така беше вклучен и во видео играта ФИФА 2005. Тој се појавува на рекламите за [[Мастер Кард]] и [[Адидас]], за време на Светското првенство во фудбал во 2006 година. Тој исто така многу ја сака [[кошарка]]та. Најомилен кошаркарски клуб му е Болоња.
 
==Приватен живот==
Анонимен корисник