Разлика помеѓу преработките на „Сончево зрачење“

Додадени 867 бајти ,  пред 11 година
с
Меѓујазични врски
(кат)
с (Меѓујазични врски)
Значи, енергијата од зрачењето е енергијата кја допира до Земјината површина во текот на денот, секако за времетрањето на онсолацијата. Таа енергија зависи и од состојбата на заоблаченост и особината на атмосферата, меѓутоа потребно е да се знае и за потенцијалната енергија од зрачењето. Тоа е максималната енергија која допира до површината низ сува и влажна атмосфера. Таа зависи и од географската ширина и надморската висина. Со намалуваање на надморската висина и зголемување на географската ширина, истата се намалува. На географска ширина од 43 степенипотенцијалната енергија изнесува околу 2500kWh/m2 годишно, а на географска ширина од 46 степени околу 2400kWh/m2 годишно.
Сето ова покажува голема променливост на силата на зрачењето, меѓутоа, за разлика од промената на силата на ветерот, овие промени можат со голема или мала веројатност да се предвидат бидејќи е познат ритамот на појавата( излез и залез на Сонцето). Интензитето на зрачењето кое ни стои на располагање не можеме да го предвидиме со голема веројатност. Како извор на енергија Сончевото зрачење е поповолно од ветерот сооглед на предвидувањето на појавата, но неповолно поради тоа што истото го немаме во текот на ноќта, и тоа што интензитетот се намалува во текот на зимата кога потршувачката е најголема. Системите можат да работат во текот на дневниот циклус, што не се поклопува со ритамот на побарувачката на енергија. Потрeбна е инсталација на дополнителни системи или да се обезбеди акумулирање на енергијата со која би се снабдувале потрошувачите во текот на ноќта.
 
 
[[Категорија:Енергија]]
 
[[ar:شعاع الشمس]]
[[ca:Radiació solar]]
[[da:Sollys]]
[[da:Solindstråling]]
[[de:Sonnenstrahlung]]
[[en:Sun radiation]]
[[es:Luz solar]]
[[es:Radiación solar]]
[[eo:Sunradiado]]
[[fr:Rayonnement solaire]]
[[gl:Radiación solar]]
[[ko:태양 복사]]
[[ko:햇빛]]
[[id:Sinar matahari]]
[[it:Radiazione solare]]
[[he:קרינת השמש]]
[[mr:सूर्यप्रकाश]]
[[nl:Zonlicht]]
[[ja:太陽放射]]
[[ja:太陽光]]
[[no:Solstråling]]
[[no:Sollys]]
[[nn:Solstråling]]
[[pl:Promieniowanie słoneczne]]
[[pt:Luz solar]]
[[pt:Radiação solar]]
[[ro:Radiaţie solară]]
[[ru:Солнечная радиация]]
[[simple:Sunlight]]
[[sr:Сунчева свјетлост]]
[[te:సూర్యరశ్మి]]
[[vi:Bức xạ mặt trời]]
[[uk:Сонячна радіація]]
[[zh-yue:太陽光]]
[[zh:太阳光]]
[[zh:太陽輻射]]