Разлика помеѓу преработките на „Георги Прванов“

Одземени 42 бајти ,  пред 11 година
с
шаблон lang
с (Бот Додава: ko:게오르기 파르바노프)
с (шаблон lang)
[[Слика:Georgi purvanov.jpg|мини|Георги Прванов]]
 
'''Георги Седефчов Прванов''' ([[бугарски јазик{{lang-bg|бугарски]]: ''Георги Седефчов Първанов''}}) е [[Политика|политичар]] од [[Бугарија]] и [[Претседател|претседател на Република Бугарија]], избран е на [[18 ноември]] [[2001]] г. Пред тоа бил претседател на [[Бугарска социјалистичка партија|Бугарската социјалистичка партија]].
 
Прванов е роден во селото [[Сириштник]], [[Перничка област|Перничко]] на [[28 јуни]] [[1957]]г. Пораснал во соседното село [[Косача]]. Георги Прванов е оженет и има два сина. (2005 г.)
5.612

уредувања