Разлика помеѓу преработките на „Кукуш“

Додадени 4 бајти ,  пред 11 година
с
врска
с (Отстрането уредувањето на 94.67.190.0, вратено на последната верзија на BotMultichill)
с (врска)
'''Кукуш''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Κιλκίς'') е мал провинциски град во [[Егејска Македонија]]. Во [[2001]] година имал 16.000 жители. Тој е исто така именуван за главен град на [[Префектура Кукуш|префектурата Кукуш]] и главен град на една од двете локални провинции на [[Централна Македонија (периферија)|неговата периферија]].
 
Во [[Втора Балканска војна|Втората Балканска војна]], Кукуш бил изгорен од грчката војска, и неговото население (меѓу кое е и семејството на [[Гоце Делчев]]), пребегнува во [[Бугарија]]. Денешниот Кукуш се наоѓа во близина на урнатините на стариот град.
97

уредувања