Разлика помеѓу преработките на „Академија за филмски уметности и науки“

с
Отстрането уредувањето на 77.29.4.206, вратено на последната верзија на VolkovBot
(АФУН во АМПАС.)
с (Отстрането уредувањето на 77.29.4.206, вратено на последната верзија на VolkovBot)
|msize =
|mcaption =
|abbreviation = АМПАСАФУН (AMPAS)
|motto =
|formation = 11 мај, 1927
[[Image:Academy02.jpg|right|thumb|]]
[[Image:PickfordCenter01.jpg|right|thumb|]]
'''Академијата на Филмски Уметности и Наука''' или скратено '''АМПАСАФУН''' ({{lang-en|Academy of Motion Picture Arts and Sciences}} или скратено ''AMPAS'') е професионална, хонорарна, организација посветена на напредокот на филмските уметности и научните достигнувања поврзани со [[филм]]от.