Александар I (Русија): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
| signature = Alexander I of Russia signature.svg
| religion = [[Православно христијанство]]
| module = {{Infobox officeholder
| embed = yes
| branch = {{army|Russian Empire}}
| battles =
* [[War of the Third Coalition]]
** [[Battle of Austerlitz]]
* [[War of the Sixth Coalition]]
** [[Battle of Leipzig]]
** [[Battle of Paris (1814)|Battle of Paris]]
}}
| }}
'''Александар I Павлович''' ([[руски јазик|руски]]: ''Александр I Павлович'') бил [[император]] на [[Русија]] во периодот од [[1801]] до [[1825]] од династијата ''Холштаин-Готорп-Романов''. Подоцна му биле додадени и титулите [[кнез]] на [[Финска]] и [[цар]] на [[Полска]].