Ич оглан: Разлика помеѓу преработките

Додадени 34 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадено преведувајќи ја страницата „Iç oğlan“)
 
Нема опис на уредувањето
 
 
[[Податотека:Ralamb-60.jpg|мини| Ич Оглан од книгата за костими Раламб, 17 век]]
Терминот '''''Ич оглан''''' („Момче од внатрешната палата“) се однесува на момчињата слуги или страници кои биле земени од христијански родители на Балканот и преобратени, според системот ''[[данок во крв]]'' во рамките на [[Отоманско Царство|Отоманското Царство]], и кои работеле во ''[[Ендерун]]'' односно Внатрешната палата, еден од трите дела на [[Топкапи-сарај|палатата Топкапи]] во [[Истанбул]]. Со други зборови, тие биле слугите на Внатрешната палата, персоналот што служел во приватните станови на [[Султан|султанот]] и неговото семејство.
Тие биле обучени да бидат дворјани при што многумина по потекло биле [[Албанци]]. <ref name="Skendi21">{{Наведена книга|url=https://books.google.com/books?id=8QPWCgAAQBAJ&q=courtier&pg=PR15|title=The Albanian national awakening|last=Skendi|first=Stavro|publisher=Princeton University Press|year=1967|isbn=9781400847761|location=Princeton|pages=21}}</ref>
 
== Наводи ==
*
{{наводи}}
 
[[Категорија:Отомански двор]]
[[Категорија:Турски зборови]]