Луј де Лабурдоне: Разлика помеѓу преработките

Додадени 42 бајти ,  пред 8 месеци
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Andrew012p ја премести страницата Луј де ла Бурдоне на Луј де Лабурдоне: Правопис)
Нема опис на уредувањето
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Louisdelabourdonnais.jpg|thumb|right|Луј де ла БурдонеЛабурдоне]]
'''Луј де ла БурдонеЛабурдоне''' ([[фр.Француски јазик|француски:]] ''Louis Charles Mahé de Labourdonnais'') — [[франција|француски]] [[шах]]ист роден во [[Реинион]], [[1797]] — [[1840]], каде што татко му бил гувернер. По неговото преселување во [[Франција]], тогашната светска сила во шахот, се запозна со играта на околу 17-годишна возраст. Многу брзо напредува така што на 23-годишна возраст бил ценет како првак сѐ до неговата рана смрт. Тој очигледно бил заљубен во [[шах]]от бидејќи за време на неговите турнаменти, исто такал играл посебни игри за мали добивки.
 
== Извор ==