Хидроксид: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 9 месеци
Одбиена последната промена (од 185.100.245.168) и ја поврати преработката 3486904 на Ehrlich91
[непроверена преработка][проверена преработка]
(Popraveni greski pri pisuvanje)
Ознаки: Отповикано Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиена последната промена (од 185.100.245.168) и ја поврати преработката 3486904 на Ehrlich91)
Ознака: Рачно отповикување
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Хидроксидите''' се [[Неорганско соединение|неоgрганскинеоргански]] [[Хемиско соединение|соединенија]] образувани од [[метал]] (или [[катјон]] од некоја [[полиатомска групација]]) и една или повеќе [[Хидроксидна група|хидроксидни групи]] - OH.
 
== Номенклатура на хидроксидите ==