Амуда (Турција): Разлика помеѓу преработките

Одземени 195 бајти ,  пред 3 месеци
с
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Amouda“)
 
сНема опис на уредувањето
 
[[Податотека:HemiteKalesi1.jpg|мини]]
'''Амуда,''' познат и како '''Хемите Калеси''' на [[турски]], - [[Крстоносни војни|крстоносен]] [[замок]] изграден од Ерменското Кралство Киликија, а денес во турската покраина [[Османие (покраина)|Османие]].<ref name="edwards">{{Наведена книга|title=The Fortifications of Armenian Cilicia: Dumbarton Oaks Studies XXIII|last=Edwards|first=Robert W.|date=1987|publisher=Dumbarton Oaks, Trustees for Harvard University|isbn=0-88402-163-7|location=Washington, D.C.|pages=58–62, 281; pls.3a-5b}}</ref> Замокот бил предаден од ерменскиот крал Левон I на [[Тевтонски ред|Тевтонските витези]] во 1212 година (Барбер 2008) и повторно бил изграден од нив во 13 век. Заработил приход за Тевтонскиот ред од околната земја. Според современите извори, замокот обезбедил засолниште за 2.200 луѓе за време на инвазијата на Мамлуците во 1266 година.<ref name="edwards" />
 
== Архитектура ==
Во 1987 година била објавена археолошка и историска проценка на наоѓалиштето, како и истражуван план.<ref name="edwards">{{Наведена книга|title=The Fortifications of Armenian Cilicia: Dumbarton Oaks Studies XXIII|last=Edwards|first=Robert W.|date=1987|publisher=Dumbarton Oaks, Trustees for Harvard University|isbn=0-88402-163-7|location=Washington, D.C.|pages=58–62, 281; pls.3a-5b}}<cite class="citation book cs1" data-ve-ignore="true" id="CITEREFEdwards1987">Edwards, Robert W. (1987). ''The Fortifications of Armenian Cilicia: Dumbarton Oaks Studies XXIII''. Washington, D.C.: Dumbarton Oaks, Trustees for Harvard University. pp.&nbsp;58–62, 281, pls.3a-5b. [[ISBN]]&nbsp;[[Специјални: BookSources/0-88402-163-7|<bdi>0-88402-163-7</bdi>]].</cite></ref> Од врвот на излезот, овој замок има јасна меѓувидливост со најмалку пет други тврдини. Врз основа на анализа на ѕидањето, имало најмалку три главни периоди на изградба и/или поправка, со најистакнат придонес од окупацијата на [[Крстоносци|крстоносците]]. За разлика од ерменските дизајни, тој има едноставен правоаголен план на кој на југозапад доминира четирикатница со цистерни на најниско ниво.
 
Дизајнот на Амуда е сличен на замокот на Тевтонските витези во Монфорт со донжон која го чува влезот.<ref>{{Наведена (Molinкнига|title=Unknown crusader castles|last=Кристијан |first=Молин|date=2001).|publisher=Hambledon Continuum|isbn=|location=|pages=}}</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}} 
 
 
* ''Unknown crusader castles'' од Кристијан Молин, Hambledon Continuum, 2001 година
* ''The Military Orders: History and heritage'' од Малколм Барбер, Victor Mallia-Milanes. 2008 година