Аманда Кристенсен: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
[[Податотека:Amanda_Christensen.jpg|мини| Аманда Кристенсен]]
'''Аманда Шарлота Кристенсен''', родена ''Свенсон'' (11 март 1863, Фрутуна - 6 февруари 1928 година, [[Ница]]) била шведска модна дизајнерка и деловна личност. Таа ја основала фирмата ''AmandaАманда ChristensenКристенсен ABАБ'' (1885), која имала [[Кралска повластица|кралски налог за назначување]] од 1949 година, и ја создала етикетата [[Вратоврска|за вратоврски]] {{Јаз|sv|Röda Sigillet}} („Црвен печат“).<ref>[R. Christensen (anon.)]: Tema med variationer - Några glimtar ur kravattens historia, Stockholm 1945</ref>
 
== Животот ==