Нил Армстронг: Разлика помеѓу преработките

Додадени 13 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
По мисијата Аполо 11, во 1970 година, воздушната инженеринг степен на мајстор на Универзитетот во Јужна Калифорнија. Добитник е на неколку почесни докторати.
 
По 1971 година, тој ја напушти НАСА како заменик помошник администратор за воздухопловство во седиштето во Вашингтон, тој станал универзитетски [[професор]]. За осум години (1971-1979) предава на Одделот за воздушната технологија на Универзитетот во Синсинати, со цел да се потоа печатени во светот на бизнисот, а до 2002 година се служи во одборите на многу компании.
 
Во 1985 година тој бешебил дел од најголемиот истражувачка експедиција на Северниот Пол, кои се собраа водачите на Мајк ден. Армстронг, учествуваа Сер Едмунд Хилари (првиот човек кој се искачи на Монт Еверест), неговиот син Петар, а потоа Patrik Morou, фотограф, и првиот човек да освои седум највисоките врвови на сите континенти, а Стив Фосет, авантурист кој прв вози без стои обиколи светот.
 
Нил Армстронг починапочинал на 25 август 2012 во Синсинати, во осумдесет и третата година.
 
{{Ризница|Neil Armstrong}}