Тор (митологија): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
сНема опис на уредувањето
Во деловите на Германија кои биле окупирани од [[Римското Царство]], на парички и други предмети од 2 и 3 век наша ера има латински запис кои се однесуваат на „Херкул“, што можеби се однесува на Тор.<ref name="SIMEK140-142">Simek (2007:140—142).</ref>
 
Првиот вистински запис на името на овој бог се наоѓа на парче накит ([[Фибула (брош)|фибула]]) од 7 век, најдена во [[Баварија]], на која стои јужно германската форма на името - Þonar, односно Тонар.<ref name="SIMEK235-236">Simek (2007:235—236).</ref> Во втората половина на 8 век, на [[староанглиски јазик]] се споменува фигура наречена Þunor односно Тунор, и за која се смета дека е староанглиска верзија на овој бог.<ref name="TURVILLE99">Turville-Petre (1964:99)</ref><ref name="THUNOR">See North (1998:238—241) for {{јаз|ang|þunnorad}} and tales regarding {{јаз|ang|Thunor}}, see ''Encyclopædia Britannica'' (1910:608) regarding usage of {{јаз|ang|Thunor}} as an Old English gloss for ''Jupiter'' and {{јаз|ang|[[Týr|Tiw]]}} employed as a gloss for ''Mars''.</ref>
 
Кодексот од 9 век од [[Мајнц]], Германија, познат како ''Стар саксонски завет за крштевање'', содржи имиња на три старосаксонски богови, [[Один]], [[Сакснот]] и Тунор, и по пат на откажување од нив како демони, паганите се покрстувале во христијани.<ref name="SIMEK276">Simek (2007:276).</ref>