Разлика помеѓу преработките на „Стефка Костадинова“

нема опис на уредувањето
}}
 
'''Стефка Георгиева Костадинова''' ({{lang-bg|Стефка Георгиева Костадинова}}; родеа на 25 март, 1965 година) е [[Бугарија|бугарска]] пензионирана [[Атлетика|атлетичарка]] коja се натпреварувала во [[скок во височина]]. Нејзиниот светски рекорд од 2,09 метри сеуште е актуелен од 1987 година. Таа била [[Атлетика на ЛетнитеЛетни олимписки игри 1996 |oлимписки Олимпискишампион шампионвo 1996 година]], два пати [[Светско првенство во атлетика IAAF | светски шампион]], и пет пати [[IAAF World Indoor Championships | World Indoor шампион]]. Таа е претседателка на [[Бугарски олимписки комитет|БугарскиБугарскиот олимписки комитет]] од 2005 година .<ref>{{Cite web|url=http://movetoimprove.jimdo.com/activities/local-sport-heroes/bulgaria/|title = Radostin Kishishev opened a new soccer field in kindergarten "Andersen"}}</ref>
 
==Рана кариера==
Родена е во [[Пловдив]], КостадиноаКостадинова посетувала специјално спортско училиште, Kostadinova, но за прв пат се сретнала со скокови во височина во шесто одделение (12-13 годиншнагодишна возраст) додека со атлетика започнала да се бави во [[Софија]], на денот кога таа цитирајќи дека таа, никогаш нема да го заборави (во WorldSport интервју од 2012 година)(5&nbsp;ft 4) и била информирана дека поставила светски рекорд за нејзината возраст, ист како и светскиот рекорд за возрасни жени во 1941 година.
 
== Наводи ==
13.428

уредувања