Разлика помеѓу преработките на „Рак (соѕвездие)“

Додадени 35 бајти ,  пред 12 години
ситна поправка
(нова)
 
(ситна поправка)
month = март |
notes=}}
'''Рак''' е едно од [[соѕвездие|соѕвездијата]] од [[зодијак]]от, и како [[Рак (хороскопски знак)|астролошки знак]] го носи истото име. [[Латински јазик|Латинскиот]] назив '''Cancer''' значи рак, а неговиот симбол е [[ImageСлика:Cancer glyphCancer_symbol.png|20px|Знакот на ракот]]. Соѕвездието Рак е мало и нема многу сјајни ѕвезди. Се наоѓа меѓу соѕвездијата [[Близнаци (соѕвездие)|Близнаци]] на запад, [[Лав (соѕвездие)|Лав]] на исток, [[Линкс (соѕвездие)|Линкс]] на север и [[Мало Куче (соѕвездие)|Мало Куче]] и [[Хидра (соѕвездие)|Хидра]] на југ.
 
==Референци==