Квебек: Разлика помеѓу преработките

Додадени 20 бајти ,  пред 11 месец
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
{{Без извори|датум=август 2010}}
[[Податотека:Map of Quebec.png|мини|Мапа на Квебек]]
'''Квебек''' ([[фр.|француски]]: ''Québec'') — [[покраини и територии во Канада|покраина]] во [[Канада]]. Тој е најголемата покраина во земјата по површина, а втора по големина административна единица по територијата [[Нунавут]]. Според населението, Квебек е втора најнаселена покраина, при што најголемиот број од жителите живее покрај или близу до реката [[Сент Лоренс (река)|Сент Лоренс]]. Главен град е [[Квебек (град)|Квебек]]. Главнината од населението има француско потекло. Службен јазик е [[француски јазик|францускиот]], а Квебек е единствената канадска покраина каде [[англиски јазик|англискиот]] не е службен јазик на покраинско ниво. Во состав на Канада, Квебек влегува во [[1867]] година.
 
[[Францоис Легаулт]] (CAQ)