Бигор: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2.229 бајти ,  пред 2 години
Создадено преведувајќи ја страницата „Limescale
[проверена преработка][проверена преработка]
(Пренасочување кон Варовник)
Ознаки: Ново пренасочување Изворно уредување 2017
(Создадено преведувајќи ја страницата „Limescale“)
[[Податотека:Limescale-in-pipe.jpg|десно|мини| Акумулацијата на бигор во внатрешноста на цевката може да го намали протокот на течност и термичката спроводливост на течноста кон нејзината надворешна обвивка. Двата ефекти ќе ја намалат целокупната топлинска ефикасност на цевката кога се користат како разменувач на топлина.]]
#ПРЕНАСОЧУВАЊЕ: [[Варовник]]
[[Податотека:Kesselstein_k.jpg|десно|мини|322x322пкс| Бигор (слика направено со скенирачки електронски микроскоп, видливо поле 64 × 90 μm)]]
Бигор или каменец е цврсто кредесто наталожување кое се состои главно од [[калциум карбонат]] (CaCO<sub>3</sub>), кој често се таложи во затполувачи за вода, бојлери за топла вода и цевки, особено тие наменети за топла вода. Исто така, често се среќава како сличен талог на внатрешните површини на старите цевки и други површини каде што испарила „тврда вода“.
 
Бојата варира од темно-бела до низа сиви и розови нијански или црвеникава кафеава, во зависност од другите минерали присутни во бигорот. Соединенијата на железото даваат црвеникаво-кафена обоеност.
 
Покрај тоа што е непријател за гледање и тешко се чисти, бигорот може сериозно да ја оштети или наруши работата на различни водоводни и грејни компоненти. Средствата за отстранување на бигор може да се искористат.
[[Категорија:Варовник]]
[[Категорија:Вода]]