Разлика помеѓу преработките на „Автомобил“

Додадени 316 бајти ,  пред 1 месец
Одбиена последната промена (од 185.244.243.201) и ја поврати преработката 4540348 на Bjankuloski06
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување Отповикано
(Одбиена последната промена (од 185.244.243.201) и ја поврати преработката 4540348 на Bjankuloski06)
Ознака: Рачно отповикување
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
 
[[Податотека:Benz-velo.jpg|thumb|right|Моделот на Карл Бенц „Вело“ од 1894]]
[[Податотека:World vehicles per capita.svg|thumb|right|Светска карта на број на патници на 1000 луѓе]]
'''Автомобил''' или '''моторно возило''' ([[англиски]]: ''Automobile'') е возило за превоз на патници кое има сопствен погон. Повеќе дефиниции за овој израз нагласуваат дека автомобилите се направени да се движат по сувоземни патишта, да обезбедат место за седење за патници - од еден до осум патника, да имаат главно четири тркала и да бидат конструирани првенствено за транспорт на патници. Сепак, изразот „автомобил“ не е воопшто прецизен, затоа што постојат многу видови на возила кои извршуваат слични задачи.