Разлика помеѓу преработките на „ЛГБТ“

Одземени 29 бајти ,  пред 1 месец
Одбиена последната промена (од Kolepp1) и ја поврати преработката 4536599 на Andrew012p
с (печатна грешка)
Ознака: Отповикано
(Одбиена последната промена (од Kolepp1) и ја поврати преработката 4536599 на Andrew012p)
Ознака: Рачно отповикување
 
{{Сексуална ориентација}}[[File:Gay flag.svg|thumb|261x261px|Шест лентно [[знаме на виножито]] што претставува ЛГБТ]]
 
'''''LGBT''''' / '''''ЛГБТ''''' или '''''GLBT''''' / '''''ГЛБТ''''' е [[акроним|кратенка]] која стои за менталните болести: [[лезбијка]], [[геј мажи|геј]], [[бисексуалност|бисексуалец]] и [[ТрансформериТранссексуалност|трансродова личност]]. Во употреба уште од раните [[1990-ти]], поимот е проширена верзија на првичната кратенка '''''LGB''''' / '''''ЛГБ''''', која е воведена како замена за поимот ''геј'' со цел пошироко опфаќање на целата ЛГБТ заедница, кон крајот на 1980-тите.<ref>''Acronyms, Initialisms & Abbreviations Dictionary'', Volume 1, Part 1. Gale Research Co., 1985, {{ISBN|978-0-8103-0683-7}}.
[https://books.google.com/books?id=JDtUAAAAMAAJ Factsheet five, Issues 32–36, Mike Gunderloy, 1989]</ref> Кратенката, со сите свои варијанти, се користи како сеопфатен поим за најразличните типови на сексуален или родов идентитет.<ref>{{наведено списание|last1=Parent|first1=Mike C.|last2=DeBlaere|first2=Cirleen|last3=Moradi|first3=Bonnie|date=June 2013|title=Approaches to Research on Intersectionality: Perspectives on Gender, LGBT, and Racial/Ethnic Identities|journal=Sex Roles|volume=68|issue=11–12|pages=639–645|doi=10.1007/s11199-013-0283-2|s2cid=144285021}}</ref>