Разлика помеѓу преработките на „Виница“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 месец
с
с
[[Град]]от Виница се наоѓа во подножјето на планината [[Плачковица]], помеѓу планините [[Голак]] и [[Обозна]], во југоисточниот дел на [[Кочанска Котлина|Кочанскaта Котлина]], на северниот брег на [[река]]та [[Брегалница]], на 395 метри надморска височина. Градот е оддалечен 11,5 километри југоисточно од најблискиот град [[Кочани]], 38 километри југозападно од [[Делчево]], 40 километри североисточно од [[Штип]] и 43 километри северозападно од [[Берово]]. Низ градот течат и повеќе помали реки, меѓу нив и реките [[Виничка]] и [[Градечка]]. Градот Виница е познат по историската римска тврдина[[Виничко Кале|Виничка тврдина]], која се наоѓа на ридот над градот. Во неа се пронајдени познатите ранохристијански теракотни икони.
 
=== Култура ===
 
;Културни манифестации