Разлика помеѓу преработките на „Права на природата“

Додадени 1.384 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Rights of nature“)
 
'''Права на природата''' е правна и јуриспрудендална теорија која ги опишува својствените права поврзани со екосистемите и видовите слични на концептот на основните [[човекови права]]. Концептот за правата на природата ги оспорува законите од дваесеттиот век како генерално втемелени во недостатокот на природата како „ресурс“, да бидат во сопственост, употреба и деградирање. Застапниците тврдат дека законите втемелени во правата на природата го насочуваат човештвото да дејствува соодветно и на начин во согласност со модерната, базирана на системска наука, што покажува дека луѓето и природниот свет се темелно меѓусебно поврзани.
 
== Основни принципи ==
Застапниците на правата на природата тврдат дека, како што [[човековите права]] се повеќе се признаваат во законот, така и правата на природата треба да бидат признати и вметнати во човечката етика и закони.<ref name="Cullinan 2011"/> This claim is underpinned by two lines of reasoning: that the same ethics that justify human rights, also justify nature's rights, and, that humans' own survival depend on healthy ecosystems.<ref name="Berry 1999"/><ref name="Stone 1996"/><ref name="Nash 1989"/>
 
[[File:Thomas Berry.jpg|thumb|left|[[Томас Бери]] - американски историчар на културата во САД, кој го вовел правниот концепт на [[јуриспруденција на Земјата | Земјинско право]] кој предлага законите на општеството да произлегуваат од законите на природата, објаснувајќи дека „универзумот е заедница на субјектите, а не збирка на предмети"<ref name="Berry 2006"/><ref name="Bell 2003"/><ref name="Burdon 2012"/>]]
 
==Наводи==
[[Категорија:Заштита на животната средина]]
[[Категорија:Еколошко право]]
13.362

уредувања