Разлика помеѓу преработките на „Едо (сојузна држава)“

нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Edo State“)
 
 
 
{{Инфокутија Населено место|name=Едо|demographics1_footnotes=|area_rank=22. од 36|area_note=|elevation_footnotes=|elevation_m=|population_footnotes=|population_total=3,233,366<ref name="PHC Tables">{{Cite web|url=http://population.gov.ng/core-activities/surveys/dataset/2006-phc-priority-tables/|title=2006 PHC Priority Tables – NATIONAL POPULATION COMMISSION|website=population.gov.ng|language=en-US|access-date=15 април 2021|archive-url=https://web.archive.org/web/20171010054745/http://population.gov.ng/core-activities/surveys/dataset/2006-phc-priority-tables/|archive-date=10 октомври 2017|url-status=dead}}</ref>|population_as_of=попис од 2006|population_est=|pop_est_as_of=|population_rank=27. од 36|population_density_km2=auto|population_note=|population_demonym=Едоец (Едос) или Идарец (Идар)|demographics_type1=[[БДП]] ([[Паритет на куповна моќ|ПКМ)]]|demographics1_title1=Година|area_footnotes=|postal_code=300001|website=[http://www.edostate.gov.ng edostate.gov.ng]|blank_info_sec1=0.622<ref name="GlobalDataLab">{{Cite web|url=https://hdi.globaldatalab.org/areadata/shdi/|title=Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab|website=hdi.globaldatalab.org|language=en|access-date=13 September 2018}}</ref><br/>{{color|#fc0|среден}} · 12. од 37|blank_name_sec1=[[Индекс на човековиот развој|ИЧР]] (2018)|iso_code=[[ISO 3166-2:NG|NG-ED]]|area_code=+234|area_code_type=Повикувачки број|postal_code_type=поштенски број|demographics1_info1=2007|utc_offset1=+01|timezone1=[[Западноафриканско време|ЗАВ]]|demographics1_info3=3,623 $<ref name="C-GIDD GDP" />|demographics1_title3=По глава на жител|demographics1_info2=11.89&nbsp;милијарди $<ref name="C-GIDD GDP">{{cite web|url=http://www.cgidd.com|publisher=Canback Dangel|title=C-GIDD (Canback Global Income Distribution Database)|access-date = 15 април 2021}}</ref>|demographics1_title2=Вкупно|area_total_km2=17,802|unit_pref=Metric<!-- or US or UK -->|official_name=|coor_pinpoint=|type=[[Сојузни држави во Нигерија|Сојузна држава]]|image_skyline=File:Auchi central mosque.jpg|imagesize=300px|image_alt=|image_caption=|image_flag=|flag_alt=|flag_size=|image_seal=|seal_alt=Грб на Едо|nickname=Срцебиежот на Нигерија|image_map=Nigeria - Edo.svg|map_alt=|map_caption=Местоположба на Едо во Нигерија|coordinates_footnotes=|leader_name3=|leader_title=Гувернер|leader_title3=[[Nigerian House of Representatives|Representatives]]|leader_name2={{unbulleted list|Aisagbonriodion Urhoghide|Ordia Clifford|[[Francis Alimikhena]]}}|leader_title2=[[Сенат на Нигерија|Сенатори]]|leader_name1=[[Филип Шаибу]]|leader_title1=Заменик гувернер|leader_name=[[Годвин Обасеки]]|leader_party=[[Народна демократска партија (Нигерија)|НДП]]|subdivision_type=[[Список на држави во светот|Држава]]|government_footnotes=|seat=[[Бенин (град)|Бенин]]|seat_type=[[Список на главни градови на сојузните држави во Нигерија|Главен град]]|established_date=27 август 1991|established_title=Датум на создавање|subdivision_name={{знаме|Нигерија}}|footnotes=}}'''Државата Едо''' - една од 36-те [[Сојузни држави на Нигерија|сојузни држави]] во [[Нигерија]], сместена во јужниот регион на земјата. Главниот град и најголем град на државата, Бенин, е четвртиот по големина град во Нигерија, и средиште на индустријата за гума во земјата. Создадена во 1991 година од поранешната држава Бендел, државата Едо се граничи со државата Коги на североисток, со државата Анамбра на исток, со државата Делта на југоисток и со [[Ондо (сојузна држава)|државата Ондо]] на запад.
'''Државата Едо''' ― една од 36-те [[Сојузни држави на Нигерија|сојузни држави]] во [[Нигерија]], сместена во јужниот регион на земјата. Главниот град и најголем град на државата, Бенин, е четвртиот по големина град во Нигерија, и средиште на индустријата за гума во земјата. Создадена во 1991 година од поранешната држава Бендел, државата Едо се граничи со државата Коги на североисток, со државата Анамбра на исток, со државата Делта на југоисток и со [[Ондо (сојузна држава)|државата Ондо]] на запад.
 
Современите граници на државата Едо опфаќаат региони кои порано биле место на различни империи и кралства. Создадена во [[11 век|XI век]], се вели дека Бенинската Империја (неповрзана со современата земја [[Бенин]]) била „една од најстарите и најразвиените држави во крајбрежната внатрешност на Западна Африка“.{{Sfn|Strayer|2013}} Античкиот град Едо, местото на денешниот град Бенин, бил дом на некои од најголемите земјени градби во светот.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.theguardian.com/cities/2016/mar/18/story-of-cities-5-benin-city-edo-nigeria-mighty-medieval-capital-lost-without-trace|title=Story of cities #5: Benin City, the mighty medieval capital now lost without trace|last=Koutonin|first=Mawuna|date=2016-03-18|work=the Guardian|language=en|accessdate=2021-03-15}}</ref> Во 1897 година, [[Британска Империја|Британската Империја]] спровела казнена експедиција во регионот, уништувајќи го најголемиот дел од античкиот град Едо и вметнувајќи ја територијата во она што ќе стане Јужнонигерискиот Протекторат.<ref name="jstor.org">{{Наведено списание|last=Obinyan|first=T. U.|date=септември 1988|title=The Annexation of Benin|journal=Journal of Black Studies|publisher=Sage .|volume=19|issue=1|pages=29–40|doi=10.1177/002193478801900103|jstor=2784423}}</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.edostate.gov.ng/ Владина службена мрежна страница на државата Едо]
* [http://www.opendata.edostate.gov.ng/ Портал за отворени податоци на државата Едо]
 
{{Сојузни држави во Нигерија}}
[[Категорија:Држави и територии настанати во 1991 година]]
[[Категорија:Сојузни држави на Нигерија]]