Разлика помеѓу преработките на „Куаутемок Бланко“

Додадени 7.007 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
 
На 24 јули 2008 година, во [[МЛС Ол-стар натпревар 2008|МЛС Ол-стар натпреварот]] против [[ФК Вест Хем Јунајтед|Вест Хем Јунајтед]], Бланко ја освоил наградата МВП забележувајќи една асистенција и еден гол, за 46 минути игра. МЛС Ол-стар тимот победил со 3-2.
 
=== Сантос Лагуна ===
На 19 ноември 2008, [[Сантос Лагуна]] го довел Бланко на позајмица, за да игра само во натпреварите од [[Примера Дивисион (Мексико) Апертура 2008#Плејоф|плејофот на Апертура]], како замена за нивниот повреден напаѓач [[Еквадор|еквадорецот]] [[Кристијан Бенитес]]. Бланко бил официјално презентиран пред медиумите следниот ден, облечен во дресот со број 9, и изјавил дека со нетрпение чека да излезе на терен и да му помогне на Сантос да ја одбрани титулата.<ref>[http://msn.foxsports.com/fsi/fsla/story/futbol/mexico/primeradivision?contentId=8822758 Blanco va a Santos pero sólo para la Liguilla] {{webarchive |url=https://web.archive.org/web/20090323001910/http://msn.foxsports.com/fsi/fsla/story/futbol/mexico/primeradivision?contentId=8822758 |date=23 March 2009 }}</ref><ref>[http://msn.foxsports.com/fsi/fsla/story/futbol/mexico/primeradivision?contentId=8824668 Blanco quiere el bicampeonato para el Santos] {{webarchive |url=https://web.archive.org/web/20090105004355/http://msn.foxsports.com/fsi/fsla/story/futbol/mexico/primeradivision?contentId=8824668 |date=5 January 2009 }}</ref><ref>{{cite web|url=http://chicago.fire.mlsnet.com/news/team_news.jsp?ymd=20081120&content_id=205622&vkey=news_chf&fext=.jsp&team=t100 |title=Blanco loaned to Santos Laguna |publisher=Chicago.fire.mlsnet.com |date=6 June 2010 |access-date=18 June 2010 |url-status=dead |archive-url=https://web.archive.org/web/20090102004557/http://chicago.fire.mlsnet.com/news/team_news.jsp?ymd=20081120&content_id=205622&vkey=news_chf&fext=.jsp&team=t100 |archive-date= 2 January 2009 |df=dmy }}</ref>
 
На 29 ноември 2008 година, Бланко го постигнал својот прв гол за Сантос Лагуна, реализирајќи од пенал во победата со 2-1 во реваншот од четвртфиналето на плејофот против [[ФК Сан Луис|Сан Луис]]. Сепак, тоа бил неговиот единствен погодок за клубот, бидејќи популарните ''Лагунерос'' биле елиминирани во полуфиналето од подоцнежниот шампион [[ФК Депортиво Толука|Толука]] со вкупен резултат 2-1.
 
=== Последните сезони===
Во октомври 2009 година, Бланко објавил дека нема да го продолжи договорот со Чикаго Фајр и наместо тоа ќе потпише со мексиканскиот второлигаш [[ФК Веракрус|Веракрус]].<ref>{{cite web|url=https://www.usatoday.com/sports/soccer/2009-10-29-2733898366_x.htm |title=Cuauhtemoc Blanco to leave Chicago Fire for Mexico |publisher=usatoday.com |date=29 October 2010 |access-date=18 June 2010}}</ref> Сепак, по 6 месеци го напуштил Веракрус и заминал во [[ФК Ирапуато|Ирапуато]], клуб кој се натпреварувал во истата лига.<ref>{{cite web |url=http://mexico.cnn.com/deportes/2010/07/16/cuauhtemoc-blanco-confirma-su-pase-al-club-irapuato |title=Cuauhtémoc Blanco confirma su pase al club Irapuato |work=CNN Mexico |date=16 July 2010 |language=es |access-date=6 April 2012 |url-status=dead |archive-url=https://web.archive.org/web/20120127041546/http://mexico.cnn.com/deportes/2010/07/16/cuauhtemoc-blanco-confirma-su-pase-al-club-irapuato |archive-date=27 January 2012 |df=dmy-all }}</ref> Предводен од Бланко, Ирапуато ја освои Клаусура во 2011 година, но тимот не успеал да се пласира во [[Примера Дивисион (Мексико) | Примера Дивисион]], губејќи од [[Клуб Тихуана|Тихуана]] во финалето за промоција.
 
Во декември 2011 година, Бланко се приклучил на [[Дорадос де Синалоа]] од [[Лига де Асенсо]].<ref name=dorados>{{cite news | url=http://www.mediotiempo.com/futbol/mexico/noticias/2011/12/22/cuauhtemoc-blanco-es-nuevo-jugador-de-los-dorados-de-sinaloa | title=Cuauhtémoc Blanco es nuevo jugador de los Dorados de Sinaloa| date=22 December 2011| language=es}}</ref> За време на Апертура 2012, Бланко го освоил [[Фудбалски куп на Мексико|Купот на Мексико]] со Дорадос. И покрај тоа што Бланко објавил дека ќе се повлече по крајот на 2012 година, тој се предомислил и играл уште шест месеци со Дорадос. Сепак, по завршувањето на турнирот, тој не го продолжил договорот и бил ослободен од клубот во јуни 2013 година.
 
Потоа тој потпишал за [[Лобос БУАП]], каде играл една година, по што тој не го продолжил договорот со БУАП и бил ослободен од клубот на крајот на сезоната, откако клубот не успеал да се пласира во плејофот за промоција.<ref>{{cite web|url=http://www.record.com.mx/article/cuau-nuevo-jugador-de-lobos-buap |title=Cuau, nuevo jugador de Lobos BUAP |publisher=record.com.mx |date=6 June 2013 |access-date=1 June 2013 |url-status=dead |archive-url=https://web.archive.org/web/20130609033645/http://www.record.com.mx/article/cuau-nuevo-jugador-de-lobos-buap |archive-date= 9 June 2013 |df=dmy }}</ref>
 
Размислувајќи за пензија, Бланко уште еднаш одлучил да ја продолжи својата кариера потпишувајќи за [[Клуб Пуебла|Пуебла]], по што се вратил на играњето во најсилната мексиканска лига за првпат по повеќе од пет години. На 21 април 2015 година, тој играл во финалето на Клаусура купот на Мексико против [[Клуб Депортиво Гвадалахара|Гвадалахара]], влегувајќи од клупата. Пуебла го освоила купот и го испратила Бланко како шампион, во она што требало да биде последниот натпревар во неговата кариера.
 
== Наводи ==