Протекционизам: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
[[File:Emblem of the Ligue Nationale pour la Défense du Franc.svg|thumb|Лого од Белгиската Национална Лига за Одбрана на Френк, 1924]]
'''Протекционизам''' (лат.[[Латински јазик|латински]]: ''protegere'' = заштита) — збир на економски мерки со кои една [[држава]] се обидува да ограничи пласирање на [[странски производ]] на домашниот пазар, односно да го ограничи [[Увоз|увозот]] (кога луѓето купуваат стоки од други земји наместо од сопствени). Тие мерки се наоѓаат во доменот на стратегиските трговски политики и нивната цел е по правило, подобрување на —пласманот на домашните продукти, унапредување и подобрување на развојот на поедините стопански гранки како и [[стопанство]]то во целина. Такви мерки на стратегиска трговинска политика помагаат во развојот на поедини [[земји во развој]] во толкава мерка, па некои од нив веќе прераснале во индустриски сили (на пример, [[Кина]]).
 
На пример, ако [[Земјоделство|земјоделците]] од [[Србија]] продаваат [[пченица]] по пониска [[Цена (економија)|цена]] од [[Македонија|македонските]] земјоделци, Македонците би купувале повеќе пченица од српските земјоделци отколку од македонските земјоделци, и тие не би добиле многу пари. Придобивките од протекционизмот се дека некои луѓе во една [[Држава|земја]] би заработиле повеќе пари затоа што би можеле да [[Продавница|продаваат]] работи по повисоки цени, но од друга страна, другите луѓе би изгубиле пари затоа што не би можеле да ги купуваат работите од други земји кои ги продаваат поевтино.