Разлика помеѓу преработките на „Соловецки манастир“

нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Соловецки манастир“)
 
[[Податотека:Solovetsky_Monastery_drone_1.jpg|мини|330x330пкс]]
[[Податотека:Историко-культурный_комплекс_Соловецких_островов.jpg|мини|330x330пкс]]
'''Соловецки манастирот''' е [[Манастир|манастир на]] [[Руска православна црква|Руската православна црква]] од [[15 век|15]] [[15 век|век]] .
 
Сместен е на Соловјецските острови во [[Бело Море (Русија)|Белото Море]]. Основан е од светителите Зосима, Саватије и Герман, изграден е помеѓу [[1420]] и [[1430]] година. Според древните ракописи од сочуваните [[Хагиографија|житија]] во ризницата на соловецкиот архимандрит првите зборови на првите жители на Соловјецските острови биле: „Фалете го името на Господ, ниње и присно и во век и векови. Амин! “.
 
По пристигнувањето на првите светители на Соловјецк, многу познати личности ги посетувале Соловјецските острови, меѓу нив и последниот цар од лозата на Рjуриковичи - Фјодор Иванович, син на [[Иван IV (Русија)|Иван Грозни]], како и [[Петар Велики|царот Петар]] [[:sr:Петар_Велики|I]].
По [[Октомвриска револуција|Октомвриската револуција во 1917 година.]] година, манастирот бил затворен, а монасите биле протерани. Зградите на манастирот биле претворени во Соловецки логор за посебни намени, подоцна претворени во затвор за политички затвореници.
 
Во [[1922]] г. [[Болшевици|болшевичките]] власти го запалијлезапалиле Преображенскиот манастир, така што останале Успение и Филиповиот храм.
 
ОбновувањеОбновувањеto на Соловецкиот манастир започнало во [[1988|1988 година]] . година и се уште трае.
 
== Библиографија ==
* Архитектура на манастирот Соловецки / Уметникот Г. М. Манизер; текст П. Телтевски. - М.: Советски уметник, 1969. - 80 стр. - (Споменици на античката архитектура). - 50 000 примероци.
* Мельник А. Г. Ансамблот на манастирот Соловецки во XV-XVII век: историја, архитектура, дизајн на ентериери на храмови. - Јарослав, 2000. - 200 стр.
* Мельник А. Г. Локална серија иконостаси во храмовите на манастирот Соловетски од XVI век // Зачувани светилишта на манастирот Соловецки: Материјали и истражувања. / Федерална држава. институција Гос. исто -култури. Музеј-командант „Москва. Кремlin »/ Отв. ред Л. А. Щенникова / Вып. XVIII. - М.,. - С. 54-59. -. 2003 година {{ISBN|978-5-88678-094-9}} .
 
== Надворешни врски ==