Разлика помеѓу преработките на „Шердани“

Додаден 81 бајт ,  пред 7 месеци
нема опис на уредувањето
 
Во 12 и 13- от век п.н.е го нападнале Египетското крајбрежје, победувајќи на делтата на [[Нил]], а подоцна [[Рамзес II]], ги вовел како дел од египетската војска и египетските гарнизони во [[Сирија]], со што станале првите странски наемници. Се истакнале во битката кај Кадеш, додека подоцна под водство на фараонот [[Менептах|Манептах]], учествувале во битката против своите сонародници каде повторно допловиле на делтата на Нил.
 
 
== Извори ==
* [[Војна енциклопедија]], том 9 (543)
 
[[Категорија:Микенска Грција]]
13.362

уредувања