Разлика помеѓу преработките на „Плажа“

Додадени 366 бајти ,  пред 10 месеци
* „Плажата Рокавеј“ (''Rockaway Beach'') - песна на американската [[Панк рок|панк-рок]] група „[[Рамоунс]]“ (''Ramones'') од 1977 година.<ref>[https://www.discogs.com/Ramones-Rocket-To-Russia/release/1292101 Discogs, Ramones ‎– Rocket To Russia (пристапено на 13.9.2019)]</ref>
* „На плажа“ (''On the Beach'') - песна на британскиот [[Поп-музика|поп]]-[[Рок-музика|рок]]-музичар [[Крис Риа]] (''Chris Rea'') од 1986 година.<ref>[https://www.discogs.com/Chris-Rea-On-The-Beach/master/143328 Discogs, Chris Rea ‎– On The Beach (пристапено на 17.10.2018)]</ref>
* „Низ плажата“ (''Up The Beach'') - песна на американската рок-група „[[Џејнс адикшн]]“ (''Jane's Addiction'') од 1988 година.<ref>[https://www.discogs.com/Janes-Addiction-Nothings-Shocking/release/405633 Discogs, Jane's Addiction – Nothing's Shocking (пристапено на 17.12.2020)]</ref>
* „Пластична плажа“ (''Plastic Beach'') - песна на британската музичка група „[[Горилаз]]“ (''Gorillaz'') од 2010 година.<ref>[https://www.discogs.com/Gorillaz-Plastic-Beach/master/231219 Discogs, Gorillaz ‎– Plastic Beach (пристапено на 17.10.2018)]</ref>