Разлика помеѓу преработките на „Хосе Сото“

Додадени 55 бајти ,  пред 10 месеци
нема опис на уредувањето
с (ставена Категорија:Перуански фудбалери користејќи го HotCat)
Хозе'''Хосе Алберто Сото ГомезГомес''' (роден{{роден|11|јануари|1970}} во Лима) е пензиониран фудбалер во одбрана од Перу кој настапи на 75 интернационални мечеви со својата репрезентација, во која што постигна три гола. Под прекарот „Пепе“ го направи својот дебакл на 25 ноември, 1992 против Еквадор (1-1), а го изигра својот последен репрезентациски натпревар на квалификациите за светскиот куп на 9 септември, 2003 против Чиле (1-2), на 33 години.
 
Сото ја стартуваше својата клубска кариера во тимот на Депортиво Муниципал во 1987 година. Тој исто така играше и за Спортинг Кристал и Алианза Лима во Перу.
Моментално, Сото е менаџер на Алианза Лима.
 
Сото има син (ХозеХосе Сото) и ќерка (Марија Сото).
 
==Наводи==
* [http://www.rsssf.com/miscellaneous/josesoto-intl.html International statistics] at rsssf
*{{es icon}} [http://www.delgol.com/josesoto/index.asp Del Gol website]
 
{{Перу-никулец}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Сото, Хосе}}
[[Категорија:Перуански фудбалери]]