Киќо Слабинац: Разлика помеѓу преработките

Додадени 188 бајти ,  пред 2 години
Додадена содржина.
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (P.Nedelkovski ја премести страницата Кичо Слабинац на Киќо Слабинац: транскрипција)
(Додадена содржина.)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
'''Крунослав Кичо Слабинац''' ([[Осиек]], 28 март 1944 година-13 ноември 2020 година) ебеше пејач од [[Осиек]], гитарист, композитор и аранжер.
 
Основач е на електричниот рок состав Динамити, кои најпрвин се викале ''Торнадо'' и ''Кон Тики'', тој ги постигнал своите први успеси во кариерата со нив. По враќањето од воена служба, ја продолжил својата музичка кариера како соло изведувач и се преселил во Загреб, каде што ги свирел песните на Том Џонс и Елвис Присли. На фестивалот во Опатија во 1970 година освоил награда со песната „Нема да бидеш моја“ од Александар Корач. По престојувањето во [[Соединети Американски Држави|Соединетите Американски Држави]] во средината на 1970-тите години, по враќањето во земјата преминува во изворна народна музика со која што постигнал голем успех во неговата кариера.
 
За време на неговата долга кариера (повеќе од 40 години), Кичо соработувал со бројни автори како што се Ѓорѓе Новковиќ, Зденко Руниќ, Арсен Дедиќ, Драго Бритвиќ и многу други.
Почина на 13 ноември 2020 година во загребска болница по 3 месеци тешко боледување.
 
== Животопис ==
Анонимен корисник