Разлика помеѓу преработките на „Мајка“

Додаден 301 бајт ,  пред 10 месеци
(→‎Мајката како тема во музиката: ситна поправка, дополнување)
* „Мајка-плашило“ (англиски: ''Freak Momma'') - песна на ''[[Мадхани|Mudhoney]]'' и ''[[Sir Mix-A-Lot]]'' од 1993 година.<ref>[https://www.discogs.com/Various-Judgment-Night-Music-From-The-Motion-Picture/release/242542 DISCOGS, Various ‎– Judgment Night (Music From The Motion Picture) (пристапено на 29.7.2020)]</ref>
* „Матилда мајко“ ([[англиски]]: ''Matilda Mother'') - песна на британската рок-група „[[Пинк Флојд]]“ (''Pink Floyd'') од 1967 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=D9CEOMhbPWs YouTube, Matilda Mother (пристапено на 18.9.2019)]</ref>
* „Мама е тажна“ ([[англиски]]: ''Mamie is blue'') - песна на германската [[Рок музика|рок]]-група „[[Фауст (музичка група)|Фауст]]“.<ref>Two Classic Albums from Faust, Collectors' Choice Music, CCM-179-2, 2000.</ref>
* „Како мојата мајка“ ([[српски]]: ''Као моја мати'') - песна на српскиот [[Поп-музика|поп]]-пејач [[Здраво Чолиќ]].<ref>Zdravko Čolić, Sarajevo Koševo 2010 / Live, AZ PR Productions.</ref>
* „Да ми пукниш, стара мајко“ - македонска народна песна.<ref>Ѓорѓи Доневски, ''Сокол ми лета високо''. Скопје: Културно-уметничкото друштво „Гоце Делчев“, 1978, стр. 176.</ref>