Разлика помеѓу преработките на „Анж Жак Габриел“

Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
| box_width =
}}
'''Анж Жак Габриел''' ({{lang-fr|Ange-Jacques Gabriel}}; {{рн|23|октомври|1698}} - {{пн|4 |јануари|1782}}) — истакнат [[Франција|француски]] [[архитект]], највлијателен во својата генерација, којшто бил главен архитект на дворот на кралот [[Луј XV]], стекнувајќи се со чинот на [[Прв кралски артхитект]]. Тој бил еден од најзначајните претставници на француската [[класична архитектура]].
 
== Животопис ==