Разлика помеѓу преработките на „Алија“

Одземени 9 бајти ,  пред 7 месеци
с (отстранета Категорија:Алија (ционизам); ставена Категорија:Алија користејќи го HotCat)
 
==Значење ==
Алија е важен [[еврејска култура|еврејски културен концепт]] и основна компонента на ционизмот. Тој е запишан во израелскиот ''Закон за враќање'', кој дава согласностправо на кој било Евреин и подобни не-Евреи (дете и внуче на Евреин, сопруга на Евреин, сопруга на дете на Евреин и сопруг на внуче на Евреин), законско право за помош на имиграција и населување во Израел, како и израелско државјанство. Некој што „прави алија“ се нарекува ''олех'' (м.р., мн. ''олим'') или ''олах'' (ж.р., мн. ''олот''). Многу религиозни Евреи се залагаат за алија како враќање во [[Ветена земја|Ветената земја]] и го сметаат за исполнување на Божјото [[библија|библиско]] ветување на потомците на хебрејските патријарси [[Авраам]], [[Исак]] и [[Јаков]]. [[Моше бен Нахман]] го вклучува правење алија во неговото набројување на [[613 заповеди]].<ref>{{cite web |url=http://www.responsafortoday.com/moment/3_3.htm |title=Is It A Mitzvah To Make Aliyah? |last=Golinkin |first=David |work=Responsa in a Moment |publisher=Schechter Institute of Jewish Studies |accessdate=9 October 2012}}</ref>
 
Враќањето во Израелската земја е повторлива тема во еврејските молитви што се читаат секој ден, три пати на ден, а празничните служби на [[Пасха]] и [[Јом Кипур]] традиционално завршуваат со зборовите „Следната година во Ерусалим“. Бидејќи еврејската лоза може да обезбеди право на израелско државјанство, алијата (враќањето во Израел) има и секуларно и религиозно значење.
| '''''3,857,489'''''
|}
 
== Наводи ==
{{Наводи}}