Разлика помеѓу преработките на „Натприродно“

Додадени 223 бајти ,  пред 1 година
#WPWP #WPWPMK
с (clean up, replaced: == Фусноти == → == Забелешки == using AWB)
(#WPWP #WPWPMK)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Saint Pierre tentant de marcher sur les eaux by François Boucher.jpg|мини|250px|[[Свети Петар]] оди по вода, фреска на [[Франсоа Буше]], 1766 година]]
Терминот '''натприродно''' ([[латински]]: ''super'', ''supra'' „над“ + ''natura'' „природа“) се однесува на [[ентитет]]и, настани или сили кои се наоѓаат надвор од [[природа|природните закони]], и според тоа немаат научно објаснување. Религиозните чуда се типични натприродни настани, како што се и [[магија|магиите]], [[клетва|клетви]], [[предвидување|предвидувањата]], верувањата во [[задгробен живот]], и недобројни други нешта. Верувањето во натприродното постои во сите човечки култури низ историјата.
 
1.243

уредувања