Разлика помеѓу преработките на „Конквистадор“

Додадени 112 бајти ,  пред 8 месеци
#WPWPMK
(изменета категоризација)
(#WPWPMK)
[[Податотека:Retrato de Hernán Cortés.jpg|мини|десно|150п|[[Хернан Кортес]]]]
'''Конквистадор''' ({{lang-es|Conquistador}} = ''освојувач'') — назив на било кој војник, водач, истражувач или авантурист вклучен во освојувањето на [[Јужна Америка]] по откритието на Новиот свет од [[Кристофер Колумбо]] во 1492. година. Предводници на освојувањето на [[Мексико]] биле [[Хернан Кортез]] и [[Педро де Алварадо и Контрерас]]. [[Франциско Пизаро]] го предводел освојувањето на империјата на [[Инки]]те.
 
978

уредувања