Орландо: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: дестинацијата → одредиштето using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Туризам: Јазична исправка, replaced: локални жители → месни жители using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: дестинацијата → одредиштето using AWB)
[[Податотека:Orlando downtown 2011.jpg|мини|десно|270п|Поглед на центарот на Орландо]]
'''Орландо''' ({{lang-en|Orlando}}) — еден од поголемите градови во средишниот дел на Флорида. Тој е седиште на округот Оринџ и центар на пошироката област која исто така се нарекува Орландо. Областа Орландо брои 2 082 628 жители и е дваесет и седма област по големина во Соединетите Американски Држави, а петта област по големина во југоисточниот дел на Соединетите Американски Држави. Точниот број на жители изнесува 238 300 со што Орландо е осумдесетти град по големина во Соединетите Американски Држави. По бројот на жители тој е петтиот најголем град во Флорида. Градот беше основан на 31 Јули, 1875 година , а официјално беше прогласен за град во 1885 година.
Орландо и округот Оринџ се центар на најголемата област за одгледување на цитрони, а во доцните триесетти години стана и најголемиот град кој не излегува на море во Флорида. Орландо денес е светски урбан град со многубројни индустрии. Областа е голема туристичка дестинација во која се наоѓаат Универзал Орландо ресорт и Си ворлд Орландо, езерото Буена виста во Флорида кое се наоѓа на 34 километри југозападно од центарот на Орландо, како и Волт Дизни ворлд. Овие атракции ја претставуваат основата на туристичката индустрија во Орландо, што го направија најпосетен американски град во 2009 година. Како и другите поголеми градови во Јужниот појас, Орландо нагло се прошири за време на осумдесеттите години како и во првата деценија на 21 век. Откако стана туристичка дестинацијатаодредиштето во седумдесеттите години, локалната економија се подобри и денес областа е центар на многу компании со свои седишта во Централна Флорида. Во Орландо се наоѓа и Универзитетот на Централна Флорида којшто според бројот на запишани студенти претставува вториот по големина универзитетски комплекс во Соединетите Американски Држави.
= Историја =
== Предевропска историја ==