Разлика помеѓу преработките на „Усќудар“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: и.т.н. → итн. using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: османлиската империја → Османлиското Царство using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: и.т.н. → итн. using AWB)
Во Усќудар денеска се наоѓаат околу 180 џамии<ref>Üsküdar Müftülüğü. ''Üsküdar Müftülüğüne Bağlı Camiler Listesi.'' http://www.uskudarmuftulugu.gov.tr/index.php?makaleid=77 Retrieved 10 August 2009</ref>, кои во најголем дел биле градени во времето на [[Османлиско Царство|Османлиското Царство]]. На некои од нив има работено и познатиот архитект [[Мимар Синан]]. Една од најпознатите џамии во овој регион е „[[џамија Михримах Султан|Султанија Миримах]]“, која била изградена во чест на ќерката на [[Сулејман Величествениот]]. Поамала џамија е [[Џамија Шемши Паша|Шемши-пашимата]], која поседува една мала библиотека. Други попознати џамии се: „[[Џамија Јени Валиде|Јени Валиде]]“, „[[џамија Атик Валид|Атик Валид]]“, „[[Џамија Шакирин|Шакрин]]“ и други.
 
Исто така, овде се наоѓаат и поголем број на цркви, како Црквата Свети Илија, ерменската црква на Мурат Реис, Сурп Хач (црквата на Светиот Крст) и.т.нитн.<ref>Üsküdar Belediyesi. ''Kiliseler.'' http://www.uskudar.bel.tr/portal/rehber_/rehbern.jsp?PageName=rehbern&ID=10404&ADI=Kiliseler Retrieved 14 August 2009</ref><ref>Tuğlacı, pages 121-129, 169-171, 194.</ref>
 
Во регионот се наоѓа и [[Синагога Бет Јаков|синагогата Бет Јаков]]<ref>Türkiye Hahambaşılığı (Chief Rabbinate).''Synagogues: Asian Side of the Bosphorus.'' 2005. http://www.musevicemaati.com/index.php?contentId=27 Retrieved 14 August 2009</ref> и [[Синагога Бет Нисим|Бет Нисим]] .