Разлика помеѓу преработките на „Киевско-печерска лавра“

с
→‎Советска ера: Правописна исправка, replaced: и.т.н. → итн. using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Илја → Иљја (2) using AWB)
с (→‎Советска ера: Правописна исправка, replaced: и.т.н. → итн. using AWB)
===Советска ера ===
 
По доаѓањето на [[комунисти]]те на власт во земјата, комплексот најпрвин бил затворен, а подоцна и претворен во [[музеј]]. Во [[1918]] година бил убиен митрополитот Владимир под непознати околности. На [[29 септември]] [[1926]] година, власта во [[СССР]] усвоила [[резолуција]] за признавање на поранешниот комплекс за историско и културно значење претварајќи го во музеј. Целосниот процес бил завршен до [[1930]] година. Дел од монасите биле прогонети, некои биле затворени. Во една од зградите била сместена Државната библиотека на Украина. Овде бил основан и музејски комплекс на книгата, на историските богатства и.т.нитн. Во времето на [[Втората светска војна]], комплексот бил претворен во полициска станица каде биле убиени околу 500 цивили.
 
На [[3 ноември]] [[1941]] година, германските окупациони сили ја разрушиле [[Успенска катедрала (Киев)|Успенската катедрала]], која подоцна била повторно изградена во [[2000]] година и кое било прикажано во [[Нирнбершки процес|Нирнбершкиот процес]]. Во [[1961]] година манастирот бил повторно затворен, во времето на т.н. Хрушчови прогони.