Разлика помеѓу преработките на „Фердинанд II (Арагон)“

с
нема опис на уредувањето
с (Стилска исправка, replaced: Хуана → Јована (7) using AWB)
с
| reign1 =1475-1503
| predecessor1 =[[Henry IV of Castile|Henry IV]]
| successor1 =[[ХианаЈована Кастиљска|Јована]] и [[Филип I Кастиљски|Филип I]]
| spouse =[[Изабела I Кастиљска]]
|spouse 1 =Жермен од Фоа
 
[[Податотека:FerdinandIsabellaSpain.jpg|thumb|left|220px|Свадбен портрет на Фердинанд II Арагонски и Изабела Кастиљска.]]
Преку бракот со [[Изабела I од Кастиља]] создале [[личен сојуз]] помеѓу соседните кралства [[Арагон]] и [[Кастиља]] по што следело обединување на нивните територии и создавање на заедничка држава [[Шпанија]], именувана според античкото римско име ''ХиспаниаХиспанија'', иако заедничката држава формално не била администрирана како единствена, туку како две посебни, сѐ до 18. век.
 
Фернандо и Изабела ги протерале [[Маври]]те од [[Пиринејскиот Полуостров]] и ја освоиле нивната територија и последна [[муслиман]]ска енклава на Европско тло - [[Гранада]] во 1492. Истата година, го испратиле [[Кристофер Колумбо]] во експедиција кон новиот свет. Исто така во 1492. со [[Декретот од Алхамбра]] ги условиле [[Евреи]]те да го прифатат христијанството или да ги напуштат Арагон и Кастиља, што довело до голема иселување на стотици илјади Евреи кон Португалија и цела Европа, вклучувајќи ја [[Македонија]] по покана на султанот. Во 1494 г. со Договорот од Тордесиљас постигнале спогодба со [[Португалија]] за поделба на светот надвор од Европа.