Разлика помеѓу преработките на „Кружно движење“

Одземени 14 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Поврзано: Соодветен поднаслов, replaced: == Видете исто така == → == Поврзано == using AWB
с (→‎Забрзување: Јазична исправка, replaced:  km →  км (16) using AWB)
с (→‎Поврзано: Соодветен поднаслов, replaced: == Видете исто така == → == Поврзано == using AWB)
Радијалното забрзување се уште е еднаков на <math />. Тангенцијалното забрзување е едноставно дериват на брзината во која било дадена точка: <math />. Овој корен кој е збир од квадратите на радијалните и тангенцијалните забрзувања е само валиден за кружни движења; за општи движење во рамнина со поларните координати <math />, на Кориолисовите изрази <math /> треба да се додаде <math />, додека радијална забрзување тогаш стануваат <math />.
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
 
* [[Момент на импулсот|Аголен импулс]]