Ерих Лудендорф: Разлика помеѓу преработките

Додадени 38 бајти ,  пред 13 години
с
с (Бришам „VonLudendorff.jpg“, датотеката беше избришана од Commons од Rootology заради: Missing essential information: source, license and/or permission.)
с (Бот Додава: el:Έριχ Λούντεντορφ)
 
'''Ерих Фридрих Вилхелм Лудендорф''' ([[9 април]] [[1865]] - [[20 декември]] [[1937]], Туцинг, [[Баварија]], [[Германија]]) бил офицер во [[Германија|германската]] армија, генерал за време на [[Прва светска војна|Првата светска војна]] и, заедно со [[Паул фон Хинденбург]], еден од победниците во битката за Таненберг. По војната, во почетокот ги поддржувал [[Адолф Хитлер]] и [[Нацистичка партија|Нацистичката партија]]. Бил ослободен од обвиненијата за неговата улога во неуспешниот [[државен удар]] на нацистите, познат како [[Хитлер-пуч|Хитлер-Лудендорф-пуч]]. Тогаш станал политички дезориентиран и се повлекол од јавниот живот истата година.
 
[[da:Erich Ludendorff]]
[[de:Erich Ludendorff]]
[[el:Έριχ Λούντεντορφ]]
[[en:Erich Ludendorff]]
[[eo:Erich Ludendorff]]
59.415

уредувања