Разлика помеѓу преработките на „Век“

Одземени 2 бајти ,  пред 4 месеци
с
Правописна исправка, replaced: и тн. → итн. (2) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Грегоријанскиот календар → грегоријанскиот календар (2) using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: и тн. → итн. (2) using AWB)
 
== Почеток и крај во грегоријанскиот календар ==
Според [[грегоријански календар|грегоријанскиот календар]], [[1 век|I век]] н.е. започнал на 1 јануари, 1 г. и завршил на 31 декември, 100. [[2 век|II век]] започнал во [[101]] г., [[3 век|III век]] во [[201]] г. и тнитн. Формулата гласи дека ''n''-тиот век започнува во ''100×n - 99'' година.
 
==== I век п.н.е. и н.е. ====
 
== Вековите во астрономскиот систем ==
[[Астрономско броење на годините|Астрономското броење на годините]] што го користат [[астроном]]ите има и нулта година (0). Затоа првиот век во овој календар ги опфаќа годините 0 до 99, вториот 100 до 199 и тнитн. Меѓутоа за 2000 г. да се смета за прва година од [[XXI век]], астрономската 0 година мора да соодветствува на грегоријанската година 1 п.н.е.
 
==Векот како тема во уметноста==