Разлика помеѓу преработките на „Тигрињски јазик“

Додадени 438 бајти ,  пред 7 месеци
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Тигриња''' ([[гез (јазик)|гез]]: ትግርኛ, /''tigriññā''/) е [[семитски јазици|семитски јазик]], зборувандел од групата на [[северноетиопски семитски јазици]]. Јазикот е мајчин јазик на народот [[Тиграј-ТигрињаТигрињајци]], кои живеат во централна[[Етиопија]] и [[Еритреја]]. иВо Еритреја тигриња е еденнајголемиот одјазик дватаво службенидржавата, јазикаа вовоедно и службен јазик на [[Еритреја]]. иВо воЕтиопија регионотјазикот [[Тигре]]се зборува во [[ЕтиопијаТиграјски регион|Тиграјскиот регион]].<ref>{{cite news |url=https://www.britannica.com/topic/Tigrinya-language |title=Tigrinya language |website=Encyclopaedia Britannica}}</ref>
 
 
== Гласови ==
|
|}
 
== Наводи ==
{{Наводи}}
 
== Надворешни врски ==