Разлика помеѓу преработките на „Воден пат“

Додадени 9 бајти ,  пред 12 години
с
ситна промена
с
с (ситна промена)
[[image:narrowboats-at-tardebigge.jpg|thumb|right|300px|[[ТеснобродКаналски чамец]] на канал, [[Вустершир]], [[Англија]]]]
'''Воден пат''' е пловна [[вода|водна]] површина. Ова може да виде [[река]], [[езеро]], [[океан]] и [[канал]]. За овие води да бидат пловни, тие кмораат да исполнуваат неколку критериуми: