Разлика помеѓу преработките на „Смилковци“

Додадени 63 бајти ,  пред 9 месеци
с
нема опис на уредувањето
с (→‎Демографија: Јазична исправка и исправка на наводи, replaced: <ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref using AWB)
с
'''Смилковци''' — село во [[Општина Гази Баба]], во околината на градот [[Скопје]].
 
{{Инфокутија за село во Република Македонија|
| слика мапа=
| име=СмиљковциСмилковци
| име2=Смиљковци
| општина=[[Општина Гази Баба|Гази Баба]]
| популација= 345
| веб=
}}
 
'''Смилковци''' или '''Смиљковци''' — село во [[Општина Гази Баба]], во околината на градот [[Скопје]].
 
== Географиja и местоположба ==
 
== Демографија ==
Според пописот од 2002 година, селото СмиљковциСмилковци има 345 жители, од кои 339 [[Македонци]] и 6 [[Срби]].<ref>[http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X]</ref>
<br />
== Општествени установи ==